شاه کلید

نان مرمری شکلاتی بسیار آسان و اشتها برانگیز!

admin
۱ شهریور ۱۳۹۳
139 views
صفر نظر
 • طرز تهیه :

   برای تهیه خمیر این نان خوشمزه ابتدا یه را روی سطح آب بپاشید و مخلوط کرده، کنار بگذارید تا عمل بیاید و کف کند.

   تخم مرغ  را  با روغن مایع ، پودرقند، نمک و زنجبیل مخلوط کرده و هم بزنید تا یکدست شود. خمیرمایه*ی عمل آمده را افزوده، آرد را به تدریج به مواد اضافه کرده و مخلوط کنید تا خمیر جمع شود. وقتی خمیر انسجام پیدا کرد ولی هنوز چسبندگی آن را نگرفته*اید، آن را وزن کرده و به دو قسمت تقسیم کنید(می*توانید اینکار را به صورت چشمی نیز انجام دهید).

  نیمی از خمیر نان را روی سطح آردپاشی شده منتقل کرده و با ورز دادن چسبندگی آن را بگیرید. خمیر آماده را در ظرفی که با یک تا دو قاشق چایخوری روغن مایع چرب کرده*اید قرار داده و یک دور در کاسه بگردانید تا سطح آن چرب شود. روی خمیر را با دستمال تمیزی پوشانده و به مدت یک تا یک*ونیم ساعت در دمای اتاق استراحت دهید تا حجمش دوبرابر شود.

   خمیر بعدی را نیز روی سطح کار قرار داده و چسبندگی خمیر را با پودرکاکائو بگیرید.باید با ورز دادن هم چسبندگی خمیر را گرفته و هم کاکائو را به طور کامل به خورد خمیر بدهید تا کاملاً یکدست شود. این خمیر را نیز مشابه خمیر قبلی داخل ظرف چرب شده استراحت دهید. بهتر است خمیر را به اندازه کافی چسبنده بردارید تا تمام کاکائو به خورد خمیر برود وگرنه نان کمرنگتر خواهد شد. بهتر ایت کاکائو را نیز همانند آرد کم کم به خورد خمیر بدهید تا احیاناً باعث سفت و خشک شدن خمیر نشود.

   کف قالب لوف(کیک صبحانه) را با کاغذ روغنی که کمی از دو طرف بلندتر باشد، پوشانده و چرب کنید.

   پف خمیرهای آماده را به آرامی با مشت خود خوابانده و هر کدام را به ۵ تکه مساوی تقسیم کنید(بهتر است از ترازو کمک بگیرید).

   خمیرها را یک در میان با کمی فاصله در قالب چیده و روی آن را مجدداً بپوشانید و نیم ساعت دیگر استراحت دهید تا پف کرده و بالا بیاید.

   فر را با دمای ۱۸۰ درجه*ی سانتی*گراد گرم کنید.

  بعد از استراحت دوم در صورت تمایل روی نان را کمی مرطوب کرده و کنجد بپاشید و در فر گرم شده به مدت بیست تا ۲۵ دقیقه بپزید. اگر روی نان سریعتر طلایی شد، روی آن را با فویل پوشانده و پخت را ادامه دهید.

   نکته: این دستور ۲۰۵ گرم کربوهیدرات، ۴۵ گرم پروتئین، ۹۰ گرم چربی و ۱۸۱۰ کیلوکالری انرژی دارد.

 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر

  شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.